Najčešći saobraćajni prekršaji – Nauči kako da ih izbegneš i sačuvaš poene

Svi znamo da je sigurnost u saobraćaju na prvom mestu, ali koliko nas je zaista svesno na šta to sve podrazumeva kad sednemo za volan? Pravila nisu tu samo da bi nas sputavala (kako mnogi to doživljavaju). Svako pravilo ima svoju svrhu, a njegova svrha je upravo sigurnost.

Međutim, u žurbi svakodnevnog života, neki ljudi povremeno zaborave na ta pravila, a kao rezultat, često dolazi do saobraćajnih prekršaja koji ne samo da ugrožavaju našu i tuđu bezbednost, već i skupo koštaju u vidu kaznenih poena i novčanih kazni.

Danas ćemo proći kroz to koji su najčešći saobraćajni prekršaji zbog čega su toliko opasni. Usput, proći ćemo i kroz neke korisne savete kako biste ih lakše izbegli.

1. Prekoračenje brzine

Brzina je glavni faktor u većini saobraćajnih nesreća. Svi ponekad „dodamo gas“ – možda žurimo na posao, možda želimo što pre da stignemo kući ili na neki važan sastanak, ali upravo taj osećaj brzine često ume da zavara. Vožnja preko ograničenja brzine smanjuje vreme reakcije.

U slučaju da se dogodi nešto nepredviđeno, recimo pešak koji iznenada prelazi ulicu ili drugo vozilo koje se zaustavi ispred vas, teško je reagovati na vreme. U većini slučajeva, brzina je faktor koji povećava težinu sudara i dodatno komplikuje situaciju.

Kako da izbegnete prekoračenje brzine?

prekrsaj

  • Pratite saobraćajne znakove. Oni su tu sa razlogom. U zavisnosti od mesta gde se vozite, bilo da je u naselju ili na autoputu, znakovi vam daju smernice za sigurnu brzinu.
  • Koristite tempomat na autoputu. Tempomat je vaš najveći oslonac kada su u pitanju duže deonice gde je lako nesvesno ubrzati.
  • Obratite pažnju na okruženje. U naseljenim mestima, pešaci i biciklisti su često prisutni na putu. Takođe, postoji mogućnost da se u blizini igraju deca, da trče, i zbog toga je neophodno da sve dobro osmotrite.

2. Korišćenje mobilnog telefona tokom vožnje

Mobilni telefoni su postali deo naše svakodnevice i zaista su od velike koristi, ali dok vozimo mogu biti jedno od najvećih iskušenja. Svi ste u nekom trenutku samo kratko bacili pogled na telefon, da vidite ko vas je pozvao, ko vam piše i sli;no. Problem je u tome što i taj jedan sekund koji vam se čini bezazlen može napraviti veliku štetu.

Ukoliko koristite telefon dok vozite, odvraćate pažnju sa puta i povećavate šanse za nesreću. U tim trenucima, vaša koncentracija nije na vožnji, već na ekranu.

Statistike govore da je vožnja uz korišćenje telefona jednako opasna kao i vožnja pod uticajem alkohola.
Ukoliko koristite telefon dok vozite, odvraćate pažnju sa puta i povećavate šanse za nesreću.
  • Uključite „ne uznemiravaj dok vozim“ funkciju: Većina pametnih telefona ima ovu opciju koja vam omogućava da blokirate obaveštenja dok ste u pokretu.
  • Koristite hands-free uređaje: Ako baš morate da odgovorite na poziv, neka to bude putem slušalica ili Bluetooth sistema u kolima.
Savet iz prve ruke: Odložite telefon na zadnje sedište. Na ovaj način, smanjićete iskušenje da posegnete za njim.

3. Ignorisanje stop znakova

opasna voznja
opasna voznja

Situacija je sledeća: put je prazan, a stop znak stoji ispred vas. Deluje kao „sitnica“ da se preleti put bez zaustavljanja, šta ima veze. Međutim, stop znak nije samo formalnost, on obaveštava vozače da je potrebno stati i proceniti situaciju iz određenog razloga.

Možda je u pitanju nezgodna krivina, prometna ulica, ili nešto slično, i upravo zbog toga je neophodno da se vozilo uspori i da se proveri ima li drugih vozila, pešaka, biciklista. Ignorisanje ovih znakova nije samo opasan prekršaj već i ozbiljan rizik.

  • Usvojite rutinu „STOP i POGLEDAJ“. Kada dođete do stop znaka, uvek zaustavite vozilo potpuno i pogledajte levo, desno, pa opet levo.
  • Mentalno se pripremite unapred. Dok prilazite raskrsnici, podsetite se da treba da stanete i procenite situaciju, bez obzira na to da li mislite da je put prazan.
  • Poštujte saobraćajna pravila kao deo svoje sigurnosti. U saobraćaju, poštovanje pravila vas štiti, čak i kada izgleda kao da je sve bezbedno.

4. Nepravilna upotreba žmigavaca

Iako je upotreba žmigavaca možda „jednostavna stvar“, mnogi vozači je često zanemaruju. Neki smatraju da nije potrebno upaliti žmigavac kada skreću u stranu, menjaju traku ili parkiraju.

Istina je da su žmigavci jedan od najvažnijih elemenata u komunikaciji sa drugim učesnicima u saobraćaju i to je jedna od prvih stvari koje vas uče u auto-školi kao što je Čubrilović. Kada koristite žmigavce, dajete jasne signale drugima o svojim namerama.

To pomaže vozačima, biciklistima i pešacima da procene vaše poteze i da se na vreme prilagode.

Koristite žmigavac svaki put kad menjate traku ili skrećete

Stvorite sebi naviku da koristite žmigavce čak i kada nema mnogo vozila oko vas. Na taj način će davanje žmigavaca postati sastavni deo vaše rutine.

Pripremite se unapred

Upalite žmigavac nekoliko sekundi pre nego što počnete manevrisanje, kako bi drugi učesnici imali dovoljno vremena da reaguju.

Svaki put kad planirate neku promenu pravca, setite se da su tu i drugi vozači kojima treba vaš signal kako bi se ponašali bezbedno.

Koliko kaznenih poena dobijate za ove prekršaje?

opasna voznja

U sledećoj tabeli su nabrojani svi prekršeji i broj poena za njih:

Poeni Prekršaji
1 nepropisno parkiranje, nekorišćenje migavca, nepoštovanje prvenstva prolaza, nevezivanje pojasa
2 nepropuštanje pešaka na pešačkom prelazu, kretanje u nedozvoljenom smeru u jednosmernoj ulici, vožnja sa probnom dozvolom između 23 i 5h, vožnja pijane ili drogirane osobe na biciklu ili motoru
3 vožnja u stanju umerene alkoholisanosti, posedovanje i korišćenje anti-radar uređaja, nepropuštanje vozila koje zadržava pravac (kod skretanja ulevo), nezaustavljanje pored vozila za prevoz dece koja ulaze-izlaze
4 neprilagođena brzina, nebezbedno preticanje, vožnja u naselju brzinom koja je 21-50km/h veća od dozvoljene, nepropuštanje dece, slepih i invalida na zebri
5 neispravni pneumatici i uređaji za upravljanje, vožnja bez prisustva iskusnijeg vozača (probna dozvola)
6 prolazak kroz crveno ili žuto svetlo, preticanje i obilaženje sa desne strane, vožnja deteta mlađeg od 12 godina ili pijane-drogirane osobe na prednjem sedištu
7 vožnja brzinom koja je 50-70 km/h veća od dozvoljene, vožnja trakom u kojoj je svetlosnim znakom zabranjeno kretanje
8 vožnja pod dejstvom narkotika, nepoštovanje znakova policijskog vozila koje se kreće ispred, nezaustavljanje ako se vozilo kreće ispred policijskog vozila koje daje znake upozorenja
10 vožnja u stanju teške alkoholisanosti, uzimanje alkohola ili psihoaktivnih supstanci za vreme uviđaja
12 vožnja u stanju veoma teške alkoholisanosti
14 vožnja bez dozvole (osim ako je dozvoli istekao rok važenja), vožnja sa više od 2 promila alkohola, odbijanje alko-testa i testa na drogu, vožnja noću bez svetala, vožnja za vreme isključenja iz saobraćaja zbog alkohola i droge
15 nasilnička vožnja, vožnja u stanju potpune alkoholisanosti, vožnja u stanju opijenosti drogom
17 saobraćajna nesreća prilikom nasilničke vožnje

Zaključak

Poštovanjem saobraćajnih pravila ne samo da štitite svoj život i živote drugih, već i dobijate priliku da vozite opušteno i bez stresa.

U Srbiji postoji sistem kaznenih poena koji se pripisuje za različite prekršaje, a kad dostignete određeni broj poena, rizikujete privremeni gubitak vozačke dozvole.